Boş Alan Dönüşümü
Mimarlar Odası, Bakanlar Kurulu’nun Ankara’nın 4 ilçesindeki 8 mahalleyi ‘kentsel dönüşüm alanı’ ilan etmesi kararını yargıya taşıyacaklarını açıkladı: “Büyük çoğunluğu boş alanlar. Bu alanların kentsel dönüşüm ilan edilmesi kentsel dönüşüm kavramına, mahiyetine uygun değil.”

Türkiye’de yaklaşık 6.5 milyon binanın yenileneceği kentsel dönüşüm kapsamında Ankara için yeni kararlar alındı.
Bakanlar Kurulu kararına göre Ankara’da bazı semtler kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Buna göre önümüzdeki günlerde Çankaya, Mamak, Etimesgut ve Gölbaşı’nda kentsel dönüşüm başlatılacak. Dönüşümün başlatılacağı yerler arasında Çayyolu Mahallesi, Yakubabdal Mahallesi, Mühye Mahallesi, Karataş Mahallesi, İmrahor Mahallesi, Hallaçlı Mahallesi, Çayırlı Mahallesi, Velihimmetli Mahallesi ve Fevzi Mahallesi bulunuyor.

BELEDİYEYLE ORTAK DÖNÜŞÜM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir süre önce uygulamaya koyduğu yeni stratejiyle, belediyelerle birlikte büyük kentsel dönüşüm projeleri yapacak. Bunun için ilk olarak büyük maliyet gerektiren projeler için belediyelere finansman desteği sağlanacak. Belediyeler de projeden kazandıkları parayla yeni projelere kaynak yaratabilecek.

ALANSAL DÖNÜŞÜM’E AĞIRLIK

Bakanlık bu kapsamda başta Ankara olmak üzere belediyelerle ortaklık kurarak 4-5 bin konutluk ‘alansal dönüşüm’ projelerine ağırlık verecek. Büyük maliyet gerektiren belediyelerin kentsel dönüşümle ilgili finansmanını proje başında bakanlık karşılayacak. Daha sonra TOKİ’de olduğu gibi projelerden gelecek finansman yeni projelerin başlamasını sağlayacak. Erdinç ÇELİKKAN

Ankara’da gecekonduların ve riskli yapıların olduğu Demetevler, Yenimahalle, Altındağ, Çankaya ve Mamak gibi ilçelerde bu çalışmaların olumlu sonuç vereceğine dikkat çekiliyor.

MİMARLAR: İZİN VERMEYECEĞİZ

Öte yandan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilen mahallelerle ilgili kararı yargıya taşıyacağını açıkladı.
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kentsel dönüşüm alanı ilan edilen alanlar arasında bulunan Mühye, İmrahor Vadisi ve Çayyolu’nda açtıkları davaların devam ettiğini belirterek, “Bakanlar Kurulu kararları ile Ankara’nın en değerli alanları, nefes koridorları kentsel dönüşüm alanı ilan edilmiş; alanların büyük çoğunluğu boş alanlar, bu alanların kentsel dönüşüm ilan edilmesi kentsel dönüşüm kavramına, mahiyetine uygun değil. Ankara’nın parsel parsel kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesine izin vermeyeceğiz. Konu takibimizde yargıya taşıyoruz” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Yorumlar

Bir cevap yazın

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.